frontpage

20 października br. odbył się pierwszy od 30 lat przejazd pociągiem z napędem parowym (parowóz Px48) po trasie Samorządowej Przeworskiej Kolejki Dojazdowej Przeworsk – Dynów, której właścicielem od 30.09.2013 roku jest Powiat Przeworski. Na przejazd zaproszeni zostali samorządowcy szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego, którzy powinni być zainteresowani funkcjonowaniem zabytkowej kolejki, wpisanej od 109 lat w krajobraz Pogórza Dynowskiego, jak również władze województwa i firm działających wzdłuż linii kolejki oraz najważniejsze media regionalne.

Z zaproszenia Starosty Przeworskiego między innymi skorzystali:

- Pani Alicja Wosik – Wicewojewoda Podkarpacki

- Pani Elżbieta Baran – Dyrektor Regionalny ds. Współpracy z Samorządami PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie

- Pan Henryk Pietrzak – Prezes Zarządu Polskiego Radia Rzeszów

- Pani Anna Kowalska – była Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego

oraz samorządowcy powiatu przeworskiego, powiatów ościennych i kierownicy podległych im jednostek.

Przejazdowi krajobrazami Pogórza Dynowskiego towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, potrawy regionalne serwowane podczas jazdy i na postoju w Bachórzu oraz muzyka kapeli „Chłopaki ze Starej Paki” z gminy Tryńcza. Przy zapachu dymu unoszącego się z komina parowozu można było obserwować piękne jesienne krajobrazy, spłoszone dzikie ptactwo i zwierzynę, przejeżdżającego konno jeźdźca oraz duże zainteresowanie mieszkańców, jak i osób przyjezdnych fotografujących kolejkę na trasie.

Celem wycieczki było zwrócenie uwagi na potrzebę ratowania kolejki, jak również promocję przed przyszłorocznym sezonem turystycznym w 110 rocznicę funkcjonowania Wąskotorowej Linii Kolejowej Przeworsk – Dynów, która miała w swojej historii ogromne znaczenie gospodarcze i transportowe dla regionu.

Zdjęcia można obejrzeć w galerii.